m.tehotenstvo.sk
SpäťČlánky - 31. týždeň tehotenstva
01.10.2016

31. týždeň tehotenstva

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 29 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 30 týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 8. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko

Bábätko má v maternici čím ďalej tým menej miesta. A už s vami aktívne komunikuje. Hlavne, keď chcete spať.

I vám sa stáva, že celý deň leží v kľude, nekope a drichme a keď si konečne ľahnete do postele začne „humbug“?

Áno, je to pomerne častý úkaz. Váš oddych je jeho aktívnou fázou a naopak. Kým chodíte, hýbete sa, bábätko je vašim pohybom ukolísané, spokojné. A keď si ľahnete, zobudí sa a chce sa hrať. Chce sa ďalej hojdať. Venujte mu trochu pozornosti. Zaspievajte mu, rozprávajte sa s ním. Táto jeho bdelá fáza nepotrvá dlho a znovu zaspinká. Ale rozhovorom s ním dieťatko získa omnoho viac ako len uspanie. Už v maternici mu dávate základ reči. Výskumy dokázali, že dieťa po narodení celkom presne rozozná svoj materinský jazyk. I keď ešte nerozumie významu jednotlivých slov, vníma melódiu, rytmus a aj farbu vášho hlasu. A to sa mu veľmi páči.

Aké sú vaše pocity

Začnite pomaly ale isto myslieť i na čas šestonedelia. Počítajte s tým, že keď sa dieťatko narodí, budete všetok čas venovať len a len jemu. Zabudnite na prácu, zabudnite na domácnosť. V tejto chvíli budete potrebovať pomoc.

Poďme na to výpočtom. Jedno dojčenie s prebaľovaním vám zaberie cca hodinu. Asi tak 12 x za 24 hodín. Popritom sa budete musieť často sprchovať – umyť očistky. Pripočítajte si čas. A sem tam by ste sa mali i najesť. Znovu pripočítajte. Našli ste si ešte čas na varenie? Hm mm... 

Ešte predtým, než pôjdete do pôrodnice je výhodné urobiť niekoľko vecí:

  • Nájdite si pediatra.
  • Zabezpečte si niekoho, kto pripraví (uprace, vyvetrá a pod.) byt tesne pred tým ako sa vrátite z pôrodnice.
  • Pripravte zoznam pokynov, čo treba počas vašej neprítomnosti urobiť (postarať sa o psa, poliať kvety, zaplatiť účty...)
  • Pripravte si zásoby jedla aspoň na dva týždne po pôrode. Je to jednoduché. Keď varíte v tomto období, jednoducho uvarte dvojnásobnú dávku ako obvykle a dajte časť zmraziť. Potom už nebudete strácať čas postávaním nad sporákom. Jednoducho jedlo vyberiete a ohrejete.
  • Začnite baliť tašku pre dieťa, ktorú vám prinesie otecko do pôrodnice, keď pôjdete domov (atosedačku, 2ks-3ks bavlnených plienok, prípadne 2ks jednorazových plienok, košieľku - body, zavinovačku alebo fusak do autosedačky, čiapočku, podľa ročného obdobia aj svetrík alebo kombinézku).
  • Napíšte si zoznam na tašku pre seba, na cestu z pôrodnice domov – tiež vám ju potom prinesie otecko (zväčša je ešte vhodné oblečenie, ktoré ste nosili počas tehotenstva).
  • V aute majte stále vankúš a deku, nezabudnite na dostatok benzínu.

Telesné príznaky

Objem Vašej krvi sa veľmi zvýšil, vaše srdce teraz obsahuje asi o 75 ml viac krvi ako pred tehotenstvom alebo po ňom. Váš tlak sa počas tehotenstva bedlivo sleduje v každej poradni. Prudké zvýšenie krvného tlaku môže signalizovať začiatok neskorej gestózy (preeklampsie). Ak sa zachytia príznaky tohto ochorenia v jeho ranných štádiách, možno ho zvládnuť.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Buď minulý alebo tento týždeň by ste mali absolvovať tretie ultrazvukové vyšetrenie. Ak máte bolesti v podbrušku alebo iný problém, lekár vám pravdepodobne urobí i vaginálne vyšetrenie a skontroluje krčok maternice. U druhorodičiek a viacrodičiek sa stáva, že je už v tomto období pootvorený. V literatúre je dokonca informácia, že môže byť počas posledného trimestra otvorený i na tri cm.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Foto: www.sxc.hu

Zaujímavé linky na webe:

Antigravitačné polohy pri pôrode
Kedy ísť do pôrodnice?
Čo so sebou do pôrodnice
Nočná košieľka do pôrodnice
Ako by sa mal k dojčeniu stavať Váš pediater

Dobrá kniha

Ve formě po porodu

Cvičení a praktické rady
Chantale Dumoulin
Portál, 2006

Maminky se snaží po porodu znovu dospět do původní formy.
Těhotenství a porod spotřebovaly množství energie, a tak je potřeba určitý čas k znovunabytí sil.
Kniha nabízí cvičení pro posilování a zpevňování břišního a dalšího svalstva a pro opětné získání správného držení těla.
Poskytuje rovněž praktické rady, jak si nejlépe počínat při vykonávání každodenních činností.
Je rozdělena do dvou částí: první je určena ženám po normálním porodu, druhá ženám po porodu císařským řezem.
Každá část je uzavřena tabulkou uvádějící, které cviky v kterém období po porodu provádět.

Vaše fórum

Rozprávajte sa s ostatnými tehuľkami vo fóre - podľa termínu, v ktorom spoločne čakáte bábetko: Bábátká podľa kalendára, alebo o čomkoľvek so všetkými v téme Tehotenstvo a pôrod. Ak sa potrebujete poradiť s odborníkmi, navštívte naše poradňe.

Nakupujte s nami

RodinkaShop